A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Будильський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Лебединської міської ради Сумської області

21 ідея для мотивації учнів

Дата: 21.04.2021 14:34
Кількість переглядів: 230

Найкращі уроки, книги і матеріали в світі не змусять дітей навчатися і старанно працювати, якщо у тих відсутня мотивація.

Мотивація — як внутрішня, так і зовнішня — є запорукою успіху учнів на всіх етапах навчання. Учителі можуть зіграти ключову роль в забезпеченні мотивації й заохоченні своїх учнів. Звісно, це значно легше сказати, ніж зробити, оскільки у кожного мотивація своя. Учителеві необхідно багато витратити часу й докласти зусиль, щоб усі діти в класі захопилися його предметом, старанно працювали і прагнули успіхів.

Навіть найдоброзичливішим й освіченим учителям іноді бракує навичок, аби вести дітей правильним шляхом. Тому, будь ви новий учитель або досвідчений, спробуйте застосовувати ці методи, щоб мотивувати своїх учнів і спонукати їх виявити властивий їм потенціал.

1. Дозвольте учням обирати самостійно.

Щоби діти зосереджено й захоплено працювали, надайте їм можливість навчатися в своєму темпі. Цей прийом є насправді одним із найкращих способів мотивації школярів. Наприклад, учні самостійно вибирають тип завдання або проблему для вивчення. Вони відчують, що контролюють процес, і це мотивуватиме їх намагатися краще виконати роботу.

2. Повідомте мету.

Для учнів може бути дуже складно виконати завдання або навіть поводитися в класі, якщо немає чітко визначених правил, мети і меж. Учні хочуть і повинні знати, чого від них очікують, аби виникло бажання працювати. На початку навчального року повідомте мету, правила й очікування, щоб уникнути плутанини, й учні розуміли, чого слід прагнути.

3. Створіть безпечне середовище.

Звісно, можна карати дітей за порушення правил. Проте похвала впливає краще, ніж погрози. Учитель має створити безпечне, сприятливе для навчання середовище й постійно повторювати, що він вірить у здібності учнів. Це мотивує значно краще. Наприкінці навчального дня учні неодмінно виконають очікування, які дорослі на них покладають. Тому краще зосередити увагу дитини на тому, що вона вміє, а не на тому, чого не вміє.

4. Змініть декорації.

Класна кімната — гарне місце для навчання, але сидіння за партою день у день може змусити деяких учнів уважати школу трохи нудною. Щоб відновити інтерес до предмета або до навчання загалом, виведіть учнів із класу. Здійсніть екскурсії, привезіть доповідачів або просто вирушайте в бібліотеку робити дослідження. Мозок любить новизну, тому нові умови можуть бути саме тим, що потрібно учням, аби прагнути навчатися свідомо.

5. Пропонуйте різноманітний досвід.

Враження від уроку кожен учень складає своє. Для декого виконання практичних завдань може бути найкращим. Інші полюбляють спокійно читати статтю підручника або працювати в групах. Щоб зацікавити кожного, будуйте уроки так, аби учні з різними уподобаннями постійно зосереджувалися на тому, що їм подобається найбільше.

6. Використовуйте здорову конкуренцію.

Конкуренція в класі не завжди погана річ, а інколи вона може змусити учнів працювати щосили, аби досягти успіху. Працюйте над створенням духу дружнього змагання на уроках. Використовуйте будь-які засоби, щоб учні продемонстрували свої знання.

7. Нагороджуйте.

Усім подобається отримувати нагороди, адже вони — відмінний засіб мотивації. Вечірка з піцою, перегляд фільмів чи навіть така проста річ, як наліпка у зошиті, можуть змусити учнів працювати старанніше і дійсно прагнути мети. Обираючи нагороди, ураховуйте тип особистості й потреби кожного учня.

8. Дайте учням відповідальні завдання.

Даючи учням доручення під час уроку, можна згуртувати колектив і створити мотивацію. Більшість учнів сприйматимуть відповідальну діяльність як привілей, а не як тягар, тому будуть ретельно працювати, аби довести, що вони й інші — гідні учні. Також учням корисно по черзі грати роль лідера або надавати допомогу іншим, аби кожен почувався важливим і цінним.

9. Дозвольте учням працювати спільно.

Хоча й не всі учні обожнюють працювати в групах, багатьом буде весело розв’язувати проблеми, робити досліди і працювати над проектами спільно з іншими. Соціальна взаємодія може привести їх у захват від уроку, а ще учні можуть мотивувати одне одного під час досягнення мети. Учителі повинні забезпечити збалансованість і справедливий розподіл обов’язків у групах, щоб деякі учні не виконували більше роботи, ніж інші.

10. Хваліть, коли заробили.

Найкраще мотивує заохочення. Навіть будучи дорослими, ми жадаємо визнання й похвали, тому учні в будь-якому віці не є винятком. Учителі можуть щедро мотивувати дітей, публічно винагороджуючи за успіх, хвалячи за добре виконане завдання і демонструючи взірцеву роботу.

11. Заохочуйте саморефлексію.

Більшість дітей хочуть домогтися успіху, їм просто необхідно допомогти з’ясувати, що їм слід зробити для цього. Один зі способів мотивувати учнів — змусити їх зрозуміти свої сильні та слабкі якості. Часто відверта критика самих себе створює для учнів більшу мотивацію, ніж коли вчитель робить це за них, оскільки вони відчувають відповідальність за постановку мети і завдань.

12. Будьте в стані піднесення.

Один з найкращих способів мотивувати учнів — поділитися своїм натхненням. Вони підхоплять ваш захват навчальним процесом. Це так просто!

13. Вивчайте своїх учнів.

Знайомство з учнями — це більше, ніж просто запам’ятовування їхніх імен. Учні повинні знати, що вчитель щиро цікавиться ними, піклується про них і про їхні досягнення. Коли діти відчувають повагу дорослого до себе, це створює безпечне навчальне середовище і спонукає їх працювати старанніше, бо вони бажають отримати похвалу від того, хто їх знає і поважає як особистості.

14. Використовуйте прагнення учнів.

Знаючи все або багато про своїх учнів, ви можете пов’язати навчальний матеріал із темою, що їм цікава, або з їхнім життєвим досвідом. Учителі використовують зацікавленість, аби мотивувати учнів, підтримуючи якомога довше інтерес до теми, що вивчається.

15. Допоможіть учням з’ясувати внутрішню мотивацію.

Ви вмієте захопити учнів ідеєю? Чудово! Але наприкінці навчального дня вони повинні генерувати власну мотивацію. Допомогти учням з’ясувати особисті причини для того, щоб виконувати класну роботу і старанно працювати (цікавий матеріал, бажання вступити до коледжу або просто любити вчитися), — це один із найпотужніших подарунків, які ви можете їм дати.

16. Зважайте на тривожність.

Деяких учнів не вдовольняють навчальні досягнення й те, що їхні очікування не реалізовуються. Їх необхідно переконати, що труднощі з вивченням предмета — це не кінець світу. Підтримуйте дітей незалежно від результатів навчання, особливо тоді, коли ті, остаточно виснажившись, ладні опустити руки.

17. Ставте мету, високу, але досяжну.

Якщо ви вчите своїх учнів задовольнятися мінімумом, працювати не більше, ніж визначено програмою, більшість із них не намагатиметься прагнути перевершити себе. Дітям подобається долати труднощі, тому вони прагнутимуть досяжної мети. Не бійтеся підштовхувати учнів, хай вони з’ясують, що здатні досягти значно більшого.

18. Допоможіть з’ясувати причину та запропонуйте шлях поліпшення.

Учні, яким важко навчатися, можуть іноді розчаровуватися в своїх здібностях, утрачаючи мотивацію. У цих ситуаціях дуже важливо, аби вчителі допомагали з’ясувати, у чому учні припустилися помилки, як вони можуть наступного разу уникнути її. Складання алгоритму досягнення бажаних результатів може також допомогти їм зберегти мотивацію старанно працювати.

19. Стежте за прогресом.

Учням буває складно зрозуміти, чи значно вони просунулися в опануванні навчального матеріалу, особливо складних для них предметів. Моніторинг (побудова графіка успішності абощо) стане в пригоді не тільки вчителям, але й учням. Учителі можуть використовувати його для мотивації учнів, візуально демонструючи їхній прогрес протягом року.

20. Робіть уроки веселими.

Звісно, на уроці ми не тільки граємо та гарно проводимо час. Проте часом учні відвідують школу тільки тому, що уроки проходять невимушено й весело. І саме нестандартні прийоми навчання більше мотивують їх виконувати завдання. Упровадження цікавих заходів допоможе залучити до роботи навіть зазвичай пасивних дітей і зробить уроки більш привабливими для кожного.

21. Сприяйте успіху.

Учні, навіть найліпші, можуть непокоїтися і розчаруватися в собі, коли відчують, що завдання надто складні або коли їм бракує визнання однокласників. Створюйте навчальні ситуації, у яких кожна дитина матиме шанс проявитися і відчути свою цінність. Це створить для них надзвичайно сильну мотивацію.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора